Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

O "świętowaniu" niepodległości w czasach PRL. Wystawa w szczecińskich Przełomach [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 2018-11-13, Data modyfikacji: 2018-11-13
A A AWydrukDrukuj  
 
11 Listopada 1918 roku i dwudziestolecie międzywojenne - to dzieje, które w PRL przedstawiano negatywnie lub nie mówiono o nich wcale. O tym właśnie jest wystawa „Dialog pamięci. Czego nie chcieliśmy zapomnieć” w Centrum Dialogu Przełomy - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik Centrum.- Chcieliśmy pokazać, jak tę pamięć o odzyskaniu niepodległości traktował PRL, w poszczególnych swoich fazach. Myślę, że to jest bardzo ciekawe. Pamięć była zohydzana, oczerniana, albo przemilczana prawie do samego końca systemu - powiedziała Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. Agnieszka Kuchcińska-Kurcz mówi, że komunistyczne władze PRL mówiły negatywnie o dwudziestoleciu międzywojennym, bo wtedy Polska była niepodległa. - To była wolna Polska i wartości humanistyczne. Udało się skleić państwo z trzech zupełnie różnych kawałków. Był to niesamowity czyn zbrojny - to ile Polska osiągnęła, samodzielnie walcząc o swoje granice. To było niezwykłe osiągnięcie gospodarcze, jak na tak krótki okres. Stworzenie spójnego społeczeństwa, to też duży sukces - podsumowała Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. Wystawa pokazuje ponad 120 pamiątek z prywatnych zbiorów mieszkańców Szczecina m.in Sylwestra Hruszcza i Jana Tarnowskiego. Wystawę można oglądać do końca roku.

Pełna treść wiadomości na: radioszczecin.pl/index.php?idp=1&idx=380219
radioszczecin.pl, Źródło artykułu: radioszczecin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
szczecin

Szczecin – miasto na prawach powiatu leży w województwie zachodniopomorskim i jest jego stolicą. To także największe miasto w województwie. Położone jest nad rzeką Odrą. Zostało założone w IX w. Ludność w liczbie 407 tys. pozwala Szczecinowi na zajmowanie siódmego miejsca pod tym względem w kraju, a powierzchnia 300 km² powoduje, że jest na najniższym stopniu podium wśród miast Polski o największym zajmowanym obszarze. Miasto jest ośrodkiem gospodarki morskiej. Port obsługuje armatorów z najdalszych zakątków świata.

Miłośnicy zwiedzania odnajdą najciekawsze obiekty zabytkowej architektury na Wałach Chrobrego. Niech ciekawość poznania zabytków miasta rozpali fakt, że znajduje się ono na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Na uwagę zasługuje miejska zieleń, nie bez powodu Szczecin został nazwany pływającym ogrodem. Występują tu liczne miejskie lasy, parki, skwery i zieleń uliczna. Znajdziemy tu jedną z największych lip w naszym kraju - Lipa szerokolistna św. Ottona. Gdy już przy nazewnictwie jesteśmy warto wspomnieć, że miasto bywa nazywane Paryżem Północy. Wszystko przez gwiaździsty układ urbanistyczny porównywalny do tego w stolicy Francji.

 

Czy wiesz że...

W Szczecinie warto odwiedzić m.in.: Bulwar Maurycego Beniowskiego, Droga Siedmiu Młynów, Rynek Sienny / Nowy Rynek, Targ Rybny, Deptak Bogusława, Bulwar Piastowski.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola