Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego - także w Szczecinie

Data publikacji: 2018-11-10, Data modyfikacji: 2018-11-11
A A AWydrukDrukuj  
 
"Niepodległa do hymnu" - to akcja wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego w Polsce i na świecie. Akcja jest elementem obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach niej 11 listopada w południe hymn zabrzmi na placach, skwerach oraz miejscach szczególnie ważnych dla polskiej historii.Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" zabrzmi w ponad 700 miejscach w Polsce i na świecie. To akcja skierowana do wszystkich Polaków - mówi Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Biura Programu "Niepodległa". - Po prostu zapraszamy wszystkich Polaków - niezależnie od tego gdzie są i co robią - do wspólnego zaśpiewania hymnu w samo południe 11 listopada - powiedział Wnuk. Hymn będzie śpiewany również w miejscach ważnych da polskiej historii - takich jak X Pawilon warszawskiej Cytadeli. W czasach zaborów było to najsłynniejsze carskie więzienie śledcze. Jak mówi Michał Cieślak z Muzeum Niepodległości, Mazurek Dąbrowskiego był szczególną pieśnią dla przetrzymywanych tu więźniów. - Mazurka Dąbrowskiego doskonale znali wszyscy więźniowie X Pawilonu, jeszcze na długo zanim stał się hymnem narodowym. Za śpiewanie tej pieśni można było trafić w mury cytadeli. Był to bowiem utwór przez zaborce rosyjs ...

Pełna treść wiadomości na: radioszczecin.pl/index.php?idp=1&idx=380065
radioszczecin.pl, Źródło artykułu: radioszczecin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
szczecin

Szczecin – miasto na prawach powiatu leży w województwie zachodniopomorskim i jest jego stolicą. To także największe miasto w województwie. Położone jest nad rzeką Odrą. Zostało założone w IX w. Ludność w liczbie 407 tys. pozwala Szczecinowi na zajmowanie siódmego miejsca pod tym względem w kraju, a powierzchnia 300 km² powoduje, że jest na najniższym stopniu podium wśród miast Polski o największym zajmowanym obszarze. Miasto jest ośrodkiem gospodarki morskiej. Port obsługuje armatorów z najdalszych zakątków świata.

Miłośnicy zwiedzania odnajdą najciekawsze obiekty zabytkowej architektury na Wałach Chrobrego. Niech ciekawość poznania zabytków miasta rozpali fakt, że znajduje się ono na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Na uwagę zasługuje miejska zieleń, nie bez powodu Szczecin został nazwany pływającym ogrodem. Występują tu liczne miejskie lasy, parki, skwery i zieleń uliczna. Znajdziemy tu jedną z największych lip w naszym kraju - Lipa szerokolistna św. Ottona. Gdy już przy nazewnictwie jesteśmy warto wspomnieć, że miasto bywa nazywane Paryżem Północy. Wszystko przez gwiaździsty układ urbanistyczny porównywalny do tego w stolicy Francji.

 

Czy wiesz że...

W Szczecinie warto odwiedzić m.in.: Bulwar Maurycego Beniowskiego, Droga Siedmiu Młynów, Rynek Sienny / Nowy Rynek, Targ Rybny, Deptak Bogusława, Bulwar Piastowski.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola